ADRES BİLGİLERİMADRES BİLGİLERİMUyarı Description
Uyarı Description

ÜYE GİRİŞİŞifreni mi Unuttun?

Bir hesabınız yok mu?

ReCAPTCHA tarafından korunmaktadır Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları 'na tabidir

KAYDOLBir hesabınız yok mu?ReCAPTCHA tarafından korunmaktadır Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları 'na tabidir

ŞİFREMİ UNUTTUM

Neden Domates?

Neden
Domates

Domatesin içeriğinde bulunan A ve C vitaminleri, folik asit, potasyum, gıda lifi ve koruyucu antioksidanların yararları tartışılamaz.

Domates:
1. Cildinizi Korur: Kabuğu incecik bu meyvenin, cildinize güneş koruyucu krem etkisi sağladığını biliyor muydunuz? Yapılan bir araştırmada, güneş yanıklarından şikayetçi ve güneşe karşı hassas cilde sahip olan bir grubun günlük beslenmelerine domates eklendi. Akdeniz'de yaygın olan bu tarz bir beslenme düzeni uygulayanların ciltlerinin, 10 hafta sonunda güneşin UV ışınlarına karşı daha güçlü bir hal aldığı belirlendi.

2. Yaşlanmaya Karşı Savaşır: Bazı hücrelerde, serbest radikaller DNA'ya %42'ye varan hasarlar verirler. Domateslerin, serbest radikalleri önleyici likopen ve beta karoten içerir. Domatesleri, her zaman tavsiye ettiğimiz az miktarda zeytinyağı ile birlikte tükettiğinizde, yaşlanmaya karşı vücudunuz daha güçlü bir hale gelir. Gerçek yaşınız hesaplanırken, kan basıncı seviyeniz çok önem taşır. 115/76 ve daha az seviyede bir kan basıncı seviyesi sayesinde, 12 yıla kadar gençleşebilirsiniz.

3. Kan Basıncınızı Düşürür: Tostlarınız içine domates ekleyin. Bu meyveler (domates meyvedir, sebze değil) kan basıncınızı düşürmeye yararlar. Hipertansiyondan şikayetçi bir grup hasta üzerinde yapılan bir araştırmada, hastaların günlük besinlerine domates eklendi. 8 hafta süren araştırmada her gün domates tüketen hastaların sistolik kan basıncınca 10 derece düştüğü ve diyastolik kan basıncı değerlerinin de 4 derece düştüğü gözlendi.

4. Gribi Önler: Karotenler (likopen ve beta karoten) gibi sebze ve meyvelerden elde edilen koruyucu pigment değerleri düşük olan insanların, günlük domates tüketmesi önerilir. Bakteri ve virüslerle savaşmaya yardımcı olan karoten bileşikleri çok önemlidir. Günlük domates ihtiyacınızı bir bardak domates suyu ile giderebilirsiniz. Göreceksiniz, soğuk algınlığı ve gribe karşı vücudunuz çok daha dirençli olacaktır.

5. Kolesterolü Kontrol Eder: Günde bir domates, sizin arter ve kalp sorunlarınıza karşı olan savaşınızda en güçlü dostunuz olabilir. Günlük domates yemeye başladıktan sonraki 4 hafta içerisinde HDL kolesterol seviyeniz %15 artar, bununla beraber LDL kolesterol seviyeniz düşer.

6. Akciğer Kanserine Domates: Florida'da yapılan bir araştırma; meyve ve sebzelerle zenginleştirilmiş diyetin kanseri önlediği ortaya çıkardı. Doktor Ed Giovannucci tarafından yapılan araştırmada haftada 2-3 kere yenilen domatesin akciğer kanserine yakalanma riskini azalttığı vurgulandı. 130 bin kişinin diyetleri incelendi, domates ve domates ürünlerinde bulunan bir çeşit antioksidant olan ve aynı zamanda domatese kırmızı rengini veren Likopen adlı maddenin insanları akciğer kanserinden koruduğu söylendi. Özellikle domates suyundaki likopeni tüketen kişilerin sigara içiyor olsalar dahi akciğer kanseri riskinin çok az olduğunu belirtildi. Domatesin yemeklerde özellikle sıvı yağ ile pişirilmesi halinde likopenin vücutta emilmesi daha kolay olacaktır.

Tomato ColorfulcCircles